Peach
Activia Peach probiotic* yogurt is one of our emblematic flavours. In fact, it's a classic we never get tired of. At breakfast or snack time, find balance with this perfect blend of softness and creaminess.
Activia Peach probiotic* yogurt is one of our emblematic flavours. In fact, it's a classic we never get tired of. At breakfast or snack time, find balance with this perfect blend of softness and creaminess.
| Nutritional Information | |
|---|---|
| Calories | 90 |
| Fat | 3g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| + Trans | 0.1g |
| Carbohydrates | 12g |
| Fibre | 0g |
| Sugars | 10g |
| Protein | 4g |
| Cholesterol | 10mg |
| Sodium | 45mg |
| Potassium | 200mg |
| Calcium | 150mg |
| Iron | 0.1mg |
| Vitamin D | 0.8ug |
Product Description
*With more than 109 CFU Bifidobacterium lactis per serving, a probiotic that contributes to healthy gut flora.
| Packaging Size | 650g |
| Product Category | Activia Fruits |
| Flavour | Peach |
What's inside
Our ingredients
Skim milk, Ultrafiltered milk, Sugar, Cream, Water, Peaches, Modified corn starch, Gelatin, Natural flavour, Active probiotic culture (Bifidobacterium lactis CNCM I-2494) and active bacterial cultures, Pectin, Malic acid, Sodium citrate, Calcium lactate, Black carrot juice (for colour), Annatto (for colour), Vitamin D3. Made with vitamin D fortified skim milk.





















