Apple-blackberry
Activia Apple and Blackberry probiotic* yogurt: when two delicious flavours meet in a creamy yogurt, what more could you ask for? Please your taste buds and your gut flora with more than a billion B.L. Regularis in each small 100g container.
Activia Apple and Blackberry probiotic* yogurt: when two delicious flavours meet in a creamy yogurt, what more could you ask for? Please your taste buds and your gut flora with more than a billion B.L. Regularis in each small 100g container.
| Nutritional Information | |
|---|---|
| Calories | 90 |
| Fat | 3g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| + Trans | 0.1g |
| Carbohydrates | 12g |
| Fibre | 0g |
| Sugars | 11g |
| Protein | 4g |
| Cholesterol | 10mg |
| Sodium | 45mg |
| Potassium | 200mg |
| Calcium | 150mg |
| Iron | 0.1mg |
| Vitamin D | 0.8ug |
More infos about the product
Offered in a wide variety of flavours, Activia Regular features delicious, nutritious probiotic* yogurts that contribute to the health of the gut flora and perfectly complement a healthy diet.
*With more than 109 CFU Bifidobacterium lactis per serving, a probiotic that contributes to healthy gut flora.
| Packaging Size | 12x100g |
| Product Category | Activia Fruits |
| Flavour | Apple-blackberry |
What's inside
Our ingredients
Skim milk, Ultrafiltered milk, Sugars [sugar, blueberry and carrot juice (for colour)], Cream, Water, Apple, Modified corn starch, Blackberries, Gelatin, Natural flavour, Active probiotic culture (Bifidobacterium lactis CNCM I-2494) and active bacterial cultures, Pectin, Malic acid, Sodium citrate, Calcium lactate, Vitamin D3. Made with vitamin D fortified skim milk.





















