Lemon-lime - Lactose Free
Activia Lactose Free Lemon-Lime probiotic* yogurt has all the softness of the Activia yogurt you love, enhanced by the surprising zest of these delicious citrus fruit. A comforting snack that also contributes to your gut flora health. All that, and lactose free! Try it today.
Activia Lactose Free Lemon-Lime probiotic* yogurt has all the softness of the Activia yogurt you love, enhanced by the surprising zest of these delicious citrus fruit. A comforting snack that also contributes to your gut flora health. All that, and lactose free! Try it today.
| Nutritional Information | |
|---|---|
| Calories | 90 |
| Fat | 3g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| + Trans | 0.1g |
| Carbohydrates | 11g |
| Fibre | 0g |
| Sugars | 9g |
| Protein | 4g |
| Cholesterol | 10mg |
| Sodium | 70mg |
| Potassium | 175mg |
| Calcium | 150mg |
| Iron | 0.1mg |
| Vitamin D | 1ug |
Product Description
*With more than 109 CFU Bifidobacterium lactis per serving, a probiotic that contributes to healthy gut flora.
| Packaging Size | 12 x 100g |
| Product Category | Activia Lactose Free |
| Flavour | Lemon-lime |
What's inside
Our ingredients
Skim milk, Ultrafiltered milk, Cream, Sugars [sugar, fruit juice concentrate and turmeric (for colour)], Water, Modified corn starch, Lemon pulp, Lime juice concentrate, Natural flavour, Gelatin, Sodium citrate, Lactase, Active probiotic culture (Bifidobacterium lactis CNCM I-2494) and active bacterial cultures, Locust bean gum, Vitamin D3, Malic acid. Made with vitamin D fortified skim milk.















